Tek Yüzük

Orta dünya nesneleri hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Círdan
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 300
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Falas
Irk: Elf
Ülke: Lindon

Tek Yüzük

Mesaj gönderen Círdan »

Resim
"Elfler birçok yüzük yaptı; ama Sauron gizlice, Tek Yüzüğü diğerlerine hükmetmek için yaptı ve güçleri buna tamamen bağlıydı ve sadece sürmesi gerektiği sürece devam etti."
—Silmarillion, "Güç Yüzükleri ve Üçüncü Çağ'a Dair"
Tek Yüzük, İkinci Çağ'da Karanlık Lord Sauron tarafından, başta elfler olmak üzere, Orta Dünya'nın özgür halklarına hükmetmek amacıyla oluşturulan antik bir yüzüktür.

Aynı zamanda İktidar Yüzüğü, Büyük Güç Yüzüğü ve Isildur'un Felaketi (İsildur'un ölümüne neden olması nedeniyle) olarak da biliniyordu. Yüzüğün üzerindeki Kara Lisan'la yazılmış dizelerde Ash Nazg olarak anılır.

Tarih
Köken ve Yaratılış
İkinci Çağ boyunca, Karanlık Lord Sauron, Eregion'lu elf demirciler olan Celebrimbor ve halkını güç yüzüklerini dövmeye ikna etti. Dha sonra Sauron gizlice Orodruin'e döndü ve alevinde Tek Yüzüğü dövdü.[2]

Diğer yüzükleri kontrol edecek ve taşıyıcılarına hükmedecek olan Tek Yüzük ana yüzük olarak yapıldı. Sauron, iradesinin ve gücünün çoğunun içine girmesine izin verdi. Böylece, yüzüğü takarken en güçlüsüydü; ancak, eğer elinde değilse, gücünün de önemli ölçüde zayıflamasına neden oldu. Basit bir altından yapılmış gibi görünse de, yüzük hasara karşı neredeyse geçirimsizdi ve yalnızca orijinal olarak dövüldüğü Orodruin alevinde imha edilebilirdi.[1]

Karanlık Yıllar
Celebrimbor ve diğer yüzük taşıyıcıları, Sauron'un ihanetinin farkına vardıklarında yüzüklerini çıkardılar. Ancak taktıklarında, Sauron nerede olduklarını biliyordu. Sonunda onunla savaşmaya gittiler. Bu savaş, Elfler ve Sauron Savaşı sonunda, Eregion yerle bir edildi ve Eriador'un çoğu harap oldu. Sauron, bölgeyi fethetti ve tüm Güç Yüzüklerini (Üç hariç) ele geçirebildi ve dağıtabildi.[2] Karanlık Yıllar olarak bilinen dönemde, Sauron kıyıların ötesindeki neredeyse tüm Orta Dünya'nın efendisi haline geldi ve Mordor'un Karanlık Lordu olarak biliniyordu. Hüküm Dağı yakınlarında Barad-dûr'ü yükseltti, işgali önlemek için Mordor'un Kara Kapısını inşa etti ve orklar, troller, ve özellikle Doğulular ve Güneylilerin başını çektiği insanlardan oluşan devasa ordular kurdu.
Yüzüğün gücü, Sauron'un Barad-dûr gibi bazı eserleriyle bağlantı kurmasına olanak sağladı.[1] Yüzük ile birlikte,sonrasında baş hizmetçileri olan Nazgûl’e dönüşen dokuz ölümlü insana verilen Dokuz Yüzük’ü kontrol altına aldı. Bununla birlikte, farklı, daha güçlü doğası ve başkalarının tahakkümüne karşı doğal direncinden dolayı, cüce lordlarının Yedi Yüzüğünü kontrol edemedi.[2]

Sauron'un yükselişi, kendisine büyük bir kuvvetle saldıran kibirli Númenórluları rahatsız etti. Sauron'un güçleri saldırıdan kaçtı ve Sauron, Númenórlular'ın askeri kudretle üstesinden gelemediğini fark etti. Sauron, Kral Ar-Pharazôn tarafından Númenor'a rehin olarak alınmasına izin verdi. Orada hızlı bir şekilde esirden danışman seviyesine yükseldi ve Tar-Mairon olarak biliniyordu; yüzüğün gücünü kullanarak birçok Númenórluyu[3] ayarttı ve sonunda kralı Valar'a isyan etmeye ikna ederek Númenor'un Çöküşü'ne yol açtı. Sauron'un gücü yıkım sırasında azaldı ve ruhu (muhtemelen yüzükle birlikte) Mordor'a geri döndü, burada gücünü yavaşça yeniden inşa etti.

Sadık Númenórlular Sürgündeki Diyarlar'ı kurduğunda, Sauron bu diyarlardan biri olan Gondor'a karşı bir saldırı başlattı; Elfler ve Númenórlular, sonunda Elendil ve Gil-galad tarafından mağlup edilen Sauron'a karşı Son İttifak'ı kurdular. Prens Isildur daha sonra yüzüğü parmaklarından kesti ve kendisi için aldı.

Sauron'dan Sonra
Isildur, yüzük için büyük bir arzu duyuyordu ve bu onu sonunda bozdu, ve yapılması gerektiği gibi imha etmek yerine, kendisine aldı. Isildur, onu “büyük bir acıyla” almasına rağmen, yüzüğü evinin en değerli yadigarı olarak kabul etti ve Minas Tirith'te bir parşomen üzerine özelliklerini yazarak belgeledi.[1] Arnor'a geri dönerken kafilesine Ferah Çayırlar Felaketi sırasında bir grup ork saldırdı. Isildur kaçmak için Ferah Nehir'e atladı, ama Yüzük ona ihanet etti ve parmağından fırlayarak Ferah Nehir'de kayboldu. Isildur, nehirden çıktığında orklara gözüktü ve vuruldu.(ÜÇ 2)

Saruman'ın onu birçok bulma girişimlerine rağmen, yüzük Déagol adında bir Stoor tarafından bir balık avında keşfedilene kadar nehir yatağında iki binyıldan fazla bir süre boyunca gizli kaldı. Bir kez daha, yüzüğün şeytani güçleri, Déagol'un arkadaşı olan ancak onu öldüren ve yüzüğü kendisi için alan akrabası Sméagol'e karşı harekete geçti. Birçok çağ boyunca Sméagol yüzükten etkilenerek değişti ve sonunda Gollum adındaki yaratığa dönüştü (kendini bu şekilde isimlendiriyordu ve çıkardığı sese benziyordu) Yüzük Gollum'u etkileyerek, Sauron'un ortaya çıkmaya başladığı Mirkwood yakınlarındaki Dumanlı Dağlar'a yerleşmesine neden oldu. Orada o ve yüzük, neredeyse beşyüz yıl boyunca, yüzük ondan yorulana kadar kaldı. Sonra, yeni bir bakıcı tarafından keşfedilmeyi ve böylece üstada geri dönüş yolunu bulmayı dileyen yüzük, bir goblini avlamaktan dönerken Gollum'un parmağını düştü.

Yüzük, Üçüncü Çağ'da, o sırada cüce kafilesinden ayrılmış olan ve Gollum'un ininin yakınındaki Dumanlı Dağlar'ın mağaralarında kaybolan bir hobbit olan Bilbo Baggins tarafından keşfedildi. Bilmece Oyununu Bilbo'ya kaybettikten sonra Gollum, "Kıymetli" sini (Tek Yüzüğü her zaman adlandırdığı şekilde) almak için gizlice kaçtı, böylece Bilbo'yu öldürebilir ve onu yiyebilirdi. Fakat Gollum adasına ulaştığında, yüzüğün kaybolduğunu farketti ve büyük bir feryatla ağladı. Bilbo'nun son sorusundan “Cebimde neler var?” yüzüğü onun aldığı sonucuna vardı ve hobbiti mağaraların arasında kovalamaya başladı. Bilbo'nun yüzüğün görünmezlik güçlerini keşfettiğini ve onu mağaranın çıkışına kadar takip ettiğini bilmiyordu. Bilbo görünmez kalarak Dumanlı Dağlar'da yaşayan Gollum ve orklardan kaçtı (güzel pirinç düğmelerinin bir kaçını kaybetmesine rağmen). Ancak cüceler ve Gandalf'a hikayesini anlattığında, yüzüğü hikayenin dışında bıraktı. Ancak Bilbo, Gandalf'ın sihirli yüzüğünün varlığından şüphelendiğinin farkındaydı. Daha sonra Bilbo, cücelere yüzükten bahsetmek, hayatlarını korumak ve Erebor'a seyahatlerine devam etmek zorunda kaldı.

Bu arada Gollum, sonunda yüzüğü bulmak ve geri almak için Dumanlı Dağlar'dan ayrıldı. Bu arayışı on yıllarca sürdü, sonunda Sauron tarafından yakalanıp sorguya çekildi ve Bilbo ve Shire'ın varlığını açıklamak zorunda kaldı.

ÜÇ 3001'de, Gandalf'ın nasihatini dinleyen Bilbo yüzüğü yeğeni ve kabul edilen varisi Frodo'ya verdi. Yüzüğün tarihindeki bu ilk istekli el değiştirme, sonunda onun yok oluşuna yol açan olaylar zincirini ateşledi. Gandalf, yüzüğün Bilbo üzerindeki etkisinden şüpheliydi. Bu nedenle Minas Tirith'e gitti ve Isildur'un ölümünden bu yana kaybolmuş olan yüzük ile ilgili açıklamalarını buldu. Hobbiton'a döndü ve Isildur'un anlattığı yazıların yüzüğün üzerinde görünüp görünmeyeceğini anlamak için Frodo'nun yüzüğünü ateşte test etti.

O dönemde Sauron gücünü yeniden kazanmaya başlamıştı ve Mordor'daki Karanlık Kule yeniden inşa edilmişti. Yüzük Savaşı başlamıştı. Gandalf, Frodo'dan yüzüğü Rivendell'e, eylemlerine bilgelerin karar vereceği yere taşımasını istedi. Gandalf'ın uyarılarına rağmen, Frodo yolculuğu boyunca birkaç kez yüzüğü taktı. Fırtınabaşı'nda Yüzük Tayfları'ndan saklanmak için yüzük tarafından parmağına takılması için kışkırtıldı ancak bu onu Yüzük Tayflarına daha da görünür hale getirdi ve sonunda bir Morgul Bıçağı ile yaralanmasına neden oldu.

Yüzüğün yeniden ele geçirilmesini önlemek için, Frodo ve Mordor'a gitmek için Rivendell'den yola çıkan diğer sekiz arkadaş, Hüküm Dağı'nın alevinde yüzüğü imha etmek amacıyla yola çıktı. Görev sırasında, Frodo yavaş yavaş yüzüğün gücüne karşı daha duyarlı hale geldi ve onu bozacağından korktu. Sam ve o Gollum'un izlerini sürdüğünü öğrendiklerinde onları Mordor'a yönlendirmesi için onu “ehlileştirdiler”. Ancak Gollum yüzüğün cazibesine teslim oldu ve onlara ihanet ederek onları Frodo'yu sokan örümcek Shelob'un mağarasına götürdü. Frodo’nun öldüğüne inanan Sam, kısa bir süre için yüzüğü kendisi aldı ve asla pes etmese de gücünü azalttı.

Sam, Frodo'yu Cirith Ungol Kulesi'ndeki bir ork grubundan kurtardı ve yüzüğü ona geri verdi, ancak bunun bedelinin çok büyük olmasından korkuyordu. Ki neredeyse şuy oluyordu: Frodo ve Sam Gollum'un ardından Hüküm Dağı'na vardıktan sonra, Frodo Yüzüğü, onu bozucu niteliklerinden mahrum ederek yok etmek yerine kendisi için tutmaya karar verdi. Ancak, Gollum tarafından saldırıya uğradı ve Gollum onun yüzüğün takılı olduğu parmağını ısırarak kopardı ve yüzüğü aldı. Fakat hemen sonrasında yüzük ile beraber Hüküm Dağı'nın ateşine düştü.Böylelikle hem yüzük hem de Sauron yok oldu.

Görünüm
Yüzük geometrik olarak kusursuz bir saf altın çemberine benziyordu, bu mükemmellik ve saflık, çekiciliğinin bir parçasıydı. Küçük Yüzüklerin aksine, üzerinde hiçbir taş yoktu. Kullanıcının parmağını sığdırmak ya da ondan tehlikeli bir şekilde kaymak için genişleyebildiği ve daralabildiği görülmüştür. Kimliği basit (az bilinen olsa da) bir testle belirlenebilir: ateşte ısıtıldığında, büzüşen ince çizgiler, yüzüğün içinde ve dışında akıyor gibi görünecektir.[4] Üzerinde Mordor'un Kara Lisan'ının Tengwar'ında yazılmış harflerle şunlar yazıyordu;
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

Çevirisi :

Hepsine hükmedecek bir yüzük, Hepsini o bulacak,

Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak.

Etkileri
Tüm Güç Yüzükleri gibi, Tek Yüzük, taşıyıcısının doğal güçlerini arttırdı ve dünyadaki çürüme ve değişimi yavaşlatmak için de kullanılabilirdi. [5] Ancak diğer yüzüklerden farklı olarak, Tek Yüzük Sauron tarafından herhangi bir elfin yardımı olmadan tek başına dövülmüştü [2] ve tamamen kötüydü. Yüzüğü takan bir kişi başkalarına daha kolay hükmedebilir ve onu yönetebilirdi; örneğin, Sauron bu gücü Númenórluları Valinor'a [3] saldırmaya ikna etmek için kullandı ve Boromir, bu gücü Mordor'a saldıracak sadık güçler elde etmek için kullanmaya çalıştı.[6] Yüzük ayrıca, taşıyıcısının, başka bir güç yüzüğü taşıyan birinin düşüncelerini görmesine ve kontrol etmesine izin verdi. [2]

İnsanlar yüzüğü taktığında, kısmen fiziksel dünyadan “Hayalet Dünya'ya” dönüştürülürlerdi. Yüzüğün bir yan etkisi (ancak genellikle ilk fark edilen), kullanıcıyı fiziksel alemin çoğu sakinine görünmez hale getirmesi (ancak Nazgûl tarafından oldukça görünür), kullanıcının görüşünü karartması ve duruşunu keskinleştirmesiydi. İnsanlar yüzüğü taktığında, sadece hafif ve titrek gölgeleri görülebilirdi, ve yalnızca güneşin tam ışığı altında. [7] Bu "gölge dünya", Hayaletlerin yaşadığı, aynı zamanda Calaquendi'nin (Işık Elflerinin) normal dünya ile aynı anda yaşadığı ve Frodo'nun Rivendell yakınlarındaki Bruinen Sığlığı'nda Glorfindel'i görmesinden kanıtlandığı gibi büyük güç taşıyordu. [8] Bu daha sonra Gandalf tarafından açıklandı. [9] Bir taşıyıcı yüzüğün iradesini bilinçli olarak bastırabilirse, Sauron'un Yüzüğü kaybolmadan önce sahip olduğu güçleri elinden alabilir; Özellikle, başkalarının iradesini kontrol edebildi.

Yüzüğün doğasının bir kısmı, aksine niyetleri ne olursa olsun, kullanıcısını yavaşça ve kaçınılmaz olarak bozmasıydı. Bunun özel olarak yüzüğün büyüsüne göre tasarlanıp tasarlanmadığı ya da sadece kötülük kökenlerinin bir eseri olup olmadığı bilinmemektedir. (Sauron'un TekYüzüğe böyle bir özellik kazandırması beklenebilir, ancak muhtemelen kendisinden başka kimsenin giymesini istemedi. Sauron'un iradesinin giyen kişiyi etkileyen kısmının yan etkisi olabilir. ) Bu nedenle, Gandalf, Elrond ve Galadriel de dahil olmak üzere, Bilgeler, kendi savunmasında kullanmayı reddetti, ancak bunun yerine imha edilmesi gerektiğine karar verdi. İnsanlardan daha saf bir kalbi olan ve elflerden çok daha az güçlü olan hobbitler, baştan çıkarıcı gücüne direnmek için ideal taşıyıcılardı; Bu, Frodo ve Bilbo'nun neden çok az hastalık etkisi ile uzun süre boyunca taşıyabildiklerini açıklıyor. Gollum bile, yüzüğü taşıdıktan 500 yıl sonra bir hayalete dönüşmemişti.

Gizemli Tom Bombadil, yüzükten etkilenmedi ya da daha ziyade, yüzüğün kendisi üzerinde bir etkisi olmadı. Bu birçok şekilde açıklanabilir. (Bu konuda birçok teori vardır)
Resim
Cevapla

“Nesneler” sayfasına dön