Dale Savaşı

Orta dünyada yaşanmış olaylar hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Dale Savaşı

Mesaj gönderen Glorfindel »

"Büyük Pelennor Savaşı'nı düşündüğünüzde, Dale'deki savaşları ve Durin Halkının cesaretini unutmayın. Ne olabileceğini düşünün. Eriador'da ejderha ateşi ve vahşi kılıçlar! Gondor'da Kraliçe olmayabilirdi."
—Gandalf[1]
Dale Savaşı ve ardından Erebor Kuşatması, Yüzük Savaşı'nın kuzey cephesindeki belirleyici savaşlardı. Krallar Dáin Demirayak ve Dale'li Brand'ın hayatlarına mal olmasına rağmen, özgür halklar için belirleyici bir zaferdi.

Başlangıç
Erebor Cüceleri ve Dale Adamları, Sauron'un tahakkümüne girmeyi ve ittifakını reddetti. [2] Güney orduları Gondor'u tehdit ederken, Karanlık Lord, düşmanlarının ordularının Mordor için felakete yol açacak bir sancak altında bir araya gelmelerini engellemek ve hâkimiyetini genişletmek için kuzeyine bir ordu gönderdi.

Savaş
17 Mart 3019'da, Sauron Dale'e saldırması için Doğulular'dan oluşan büyük bir birlik gönderdi. Dale Adamlarının Kral Brand altındaki kombine kuvvetleri ve Kral Dáin Demirayak altındaki Yalnız Dağ Cüceleri, savaşta Doğulularla buluşmak için yürüdü. Üç gün süren yoğun bir yakın savaştan sonra, Yalnız Dağ'a doğru çekilmek zorunda kaldılar. [3]

Ordular, alınamayan Erebor Kapısı'nın önünde cesurca savaştı. Sonunda, Dáin müttefiki Brand'ın cesedini savunurken öldürüldü. [1] Bu arada, Dağın savunucuları kuşatmaya dayanabildiler. [3]

Ancak, Gondor ve Rohan güçleri, 25 Mart'ta Morannon cephesinde Sauron'un ana gücünü yendi ve bu kuzey ordusunun umutlarını kaybetmesine neden oldu. Düşmanlarının moralinin güneydeki zafer haberi nedeniyle bozulduğunu görünce, yeni krallar Bard II ve Thorin III Taşmiğfer altındaki Dale Ordusu 27 Mart'ta kuşatmayı kaldırmayı ve Doğulular'ı Dale'den çıkarmayı başardı. [4]


Sonrası ve Yankıları
Yüzük Savaşı sırasındaki bu savaş inanılmaz derecede önemliydi: Sauron'un Doğulu ordusu, Cüceler ve Dale Adamları'nı yenseydi, dengeyi Mordor lehine çevirmek üzere Sauron'un Dol Guldur güçlerinin Lothlórien ve Mirkwood Orman Diyarı'na yaptıkları saldırılara katılabileceklerdi. Bu, Mordor ordularının Gondor ve Rohan güçlerini kuzeyden ve arkadan kuşatmasını sağlayacaktı. Gandalf, Dale Savaşı'nın bu şekilde kaybedilmesi durumunda, Pelennor Çayırları Savaşı'nda kazanılan zaferden bağımsız olarak Batı güçlerinin ezileceğini belirtti.
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla