Beleriand

Orta dünyadaki mekanlar hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Beleriand

Mesaj gönderen Glorfindel »

Resim
"Beleriand Beleriand / Perili toprakların sınırları"
—Leithian Şiiri, 2. Kıta 399-400
Beleriand, Birinci Çağ boyunca Orta Dünya'nın kuzeybatı bölgesiydi. İsim aslen sadece Balar Körfezi çevresindeki alana aitti, fakat zamanla isim bütün araziye uygulandı.

Coğrafya
Birinci Çağ'da, Beleriand Orta Dünya'nın en batısındaki topraklardı. [1] Güneybatısındaki Balar Körfezi de dahil olmak üzere Büyük Deniz Belegaer ile uzun bir batı kıyı şeridine sahipti. Ered Luin (Mavi Dağlar), Beleriand'ın doğu sınırını oluşturuyordu ve Eriador'dan ayırıyordu. [1] Güneyde, Beleriand Büyük Körfez ile bağlıydı. [2] Beleriand'ın kuzeyi Hithlum, [3] Dorthonion ve Lothlann [4] dağlık bölgeleriydi. Bazıları Nevrast topraklarını Beleriand'ın bir parçası olarak görürken, diğerleri Hithlum'un bir parçası olarak görüyorlardı.

Beleriand'ın ana nehri olan ve kuzeyden güneye akan Sirion Nehri, onu Batı Beleriand ve Doğu Beleriand'a böldü. Doğudan batıya geçiş bir dizi tepe ve Uzun Duvar Andram olarak bilinen ani bir düşüşten meydana geliyordu. (Nehir Sirion Bataklıkları'nda yer altına giriyordu ve Sirion Kapıları'ndaki Andram'ın altında yeniden ortaya çıkıyordu) Uzun Duvarın doğusunda, Gelion Nehri ve Ered Luin'den gelen altı kolu vardı. Bu bölge Ossiriand veya Yedi Nehirler Ülkesi olarak biliniyordu. Brithon Nehri ve Nenning Nehri batıdaki Falas topraklarının iki küçük nehriydi.
587 yılında, Beleriand büyük ölçüde tahrip edildi ve Valar'ın Morgoth'a karşı yaptığı Gazap Savaşı'nda denizin altına battı. Doğu Beleriand'ın sadece küçük bir kısmı kaldı ve burası Lindon olarak bilinmeye başladı.

Ayrıca, bir kehanetin yerine gelmesiyle Túrin Turambar ve Morwen'in mezarları Tol Morwen adası olarak kaldı. Aynı şekilde, Dorthonion'un bir kısmı Tol Fuin oldu ve Himring Tepesi Himling adası oldu. Bunların hepsi bir arada Batı Adaları olarak da adlandırılmaktadır. [5]

Etimoloji
Beleriand adı, kıtaya Balar Adası üzerinde ulaşan Teleri'nin burayı ilk kez kolonileştirmesine ya da "Balar Ülkesi" ismine uygun olarak arazideki büyük Balar Körfezi'ne atıfta bulunur.

Beleriand, Tolkien'in önceki yazılarında pek çok farklı isimle yayınladı (bkz: Orta Dünya Tarihi): Broceliand, Broseliand, Golodhinand, Noldórinan, Geleriand, Bladorinand, Belaurien, Arsiriand, Lassiriand ve Ossiriand (daha sonra başka bir bölge için bir isim olarak kullanıldı.). [6]

Yerler
Bölgeler ve Diyarlar
Arvernien
Brethil Ormanı
Dimbar
Doriath (Thingol and Melian'ın krallığı)
Estolad
Falas
Himlad
Nan-tathren (Söğütler Diyarı)
Talath Dirnen (Korumalı Ova)
Taur-en-Faroth (Avcılar Ormanı)
Taur-im-Duinath
Thargelion
Ossiriand (sonra Lindon)
Şehirler
Belegost (Cüce kalesi)
Nogrod (Cüce kalesi)
Brithombar ve Eglarest (Falas limanları)
Gondolin (Turgon'un gizli şehri)
Menegroth (Doriath altındaki yeraltı kalesi)
Nargothrond (Finrod'un yeraltı kalesi)
Himring
Vinyamar
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla