Oyuna genel bakış

Lord of the rings two towers oyunu hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Oyuna genel bakış

Mesaj gönderen Glorfindel »

Bilindiği gibi Tolkien'in dünyada milyonlarca hayranı olan ‘’Yüzüklerin Efendisi’’ serisinin ikinci filmi olan Two Towers'ın oyunu EA tarafından sadece konsollar için hazırlandı. Aynı serinin ilk oyunu gibi ikinci oyunda Two Towers’ın filmine bağlı kalınarak karşımıza çıkıyor. Yapımcılar her türlü grafik- ses öğesine oldukça dikkat etmişler ve karşımıza oldukça iyi ve sevilerek oynanacak bir oyun çıkarmak için uğraşmışlar.

Bu yeni oyun ilk iki filmden alınmış bir çok ara sahneyi, Ian McKellan, Eliah Wood gibi filmde görev almış bir çok kişiyle yapılmış olan röportajları da içinde bulunduruyor. Tabii böylece oyun sırasında filmi de ufak da olsa tadabilmek mümkün. Oyun Yüzük Kardeşliği'nin daha da erken zamanlarında geçiyor, yani elf ve insan ittifakıyla, Mordor güçlerinin karşılaştığı o büyük savaşta oyuna dahil edilmiş. Bunun yanında oyun Wheathertop'da Ringwraits'e karşı olan savaşı, Moria'nın dışında Watcher In The Water'a karşı olan savaşı ve Balin'in Mezarı’nda mağaradaki Orc'lara karşı verilen mücadeleyi de içeriyor. Two Towers’ın ilk bölümden de alıntılar yapmasının en büyük sebebi kuşkusuz Yüzük Kardeşliği için hazırlanan ilk oyunun EA ile pek ilgisi olmaması ve gerçekten kötü bir oyun olması.

Yolgezer, kolcu ya da diğer bir deyişle Aragorn

PS2'nin üstün grafik kalitesiyle çevre mekanlardan, oyun içi animasyonların bulunduğu video'lara kadar herşey harika. Ara sahnelerin hepsi fotorealistik, yani filmden alınan sahnelerle oyunun kendi videoları içiçe ve hiçbir kopukluk olmadan birleştirilmişler. Ara sahnelerin bu şekilde hazırlanması, gerçekten oyunun havasını tamamlayan bir nokta olmuş. Oyun içi grafikler de, görüntülerden, karakter modellemelerine, hatta kırılabilir objelere kadar tamamı ile mükemmel bir şekilde hazırlanmışlar. Ateş, su, sis ve yağmur gibi efektlerle de ekranda çok iyi bir atmosfer oluşturulmuş.

Oyunda maceraya Aragorn, Gimli ya da Legolas olarak girebiliyoruz. Oyundaki savaşlar oldukça çetin geçiyorlar, şöyle ki aynı anda onlarca Orc'un saldırısına bile uğrayabiliyoruz. Hatta sonlara doğru Miğfer Dibi’ni (Helm's Deep) kurtarmaya çalışırken birbirinden farklı bir sürü düşmanın saldırılarına uğrayacak ve zorlu dakikalar geçireceğiz. Aynı filmde olduğu gibi özellikle kapıyı ve surları korurken o kadar fazla düşmanla karşılaşıyorsunuz ki ekran dolup taşıyor. Yani hikaye ve aksiyon çok iyi bir şekilde oyun aktarılmış. Bu ve bunun gibi macera dolu dakikaları yaşarken görüntümüzde en ufak bir yavaşlama da olmuyor, mükemmel ses efektleri de aksiyonu harika bir şekilde tamamlıyor.
Filmdeki seslendirmeleri yapan aktörler oyundaki görevlerini de aynen yerine getiriyorlar. Güzel ses efektlerine örnek vermek gerekirse savaşlarda kılıçların birbirleriyle çarpışması, ork’ların çığlıkları ve bunun çevre atmosfere etkisi inanılmaz. Özellikle sesler oyunu Surround bir home theater sistemi ile oynadığımız zaman bize inanılmaz heyecan verecekler.

Two Towers'da ayrıca dövüşlerde çeşitli vuruş kombinasyonlarını düşmanlarımız üzerinde uygulayabiliyoruz. Seçtiğimiz karakteri zorlu level'lar boyunca yönetecek ve hemen her level sonunda da boss yaratık karşısında başarı sağlamaya çalışacağız. Moria Madenleri’nin girişindeki gölde bulunan ahtapot kollu yaratık ya da Uruk-hai lerin lideri bu boss’lara örnek olarak verilebilir.

Oyuna, oyunu ufak ufak etkileyen özellikler eklenmiş. Her düşman öldürdüğümüz zaman EXP kazanıyoruz. Experience puanları, düşmanları nasıl ve ard arda ne kadar sürede öldürdüğümüze bağlı olaraktan değişebiliyor. Bu puanları karakterimiz için yeni kombo hareketleri, silah veya da kalkan gibi şeyler satın almak için kullanabiliyoruz. Bu silah ve kombolar karakterinize göre küçük farklılıklar da gösterebiliyor. Yalnız komboları yapmak biraz parmak hakimiyeti istiyor ve hatta kalabalık bir Orc sürüsü ile çevrildiğimiz zaman yapması oldukça zor olabiliyor, dolayısıyla da bizi tehlikeye sokabiliyor.

Two Towers’ın daha iyi olabilecek diğer bir yönü ise oyun alanlarının biraz dar olması. Yani macera bazı yerlerde geniş bir alanı kapsayabilirdi, genelde sürekli olarak dar bir yol ya da çizgisel bir rota boyunca ilerliyoruz, sadece Miğfer Dibi surları ve kapısında oyun alanımız biraz daha genişliyor. Oyun alanı dar olduğundan da oyunun fazla bir gizli tarafı kalmıyor, yani detaylı detaylı araştırabileceğiniz yerler oyunda yok. Ama oyun kurgusunun bu şekilde tasarlanmış olması oyunun Action yönünü çok sivriltmiş ve ortaya temponun hiç düşmediği bir oyun çıkmış.

Kılıcınızı çekin ve Orc doğramanın keyfini çıkarın!

Oyundaki genel düşmanlarımızı Orc'lar oluşturuyor. Ufak kılıç darbeleriyle öldürülebilecek Orc'ların yanında ayrıca Uruk Hai'ler gibi zırhlı ve ağır silahlar taşıyan zorlu Orc'larla da karşılaşıyoruz. Mağaralarda ise Cave Orc'larla zorlu mücadelelere gireceğiz. Geride bıraktığımız bölümleri istersek tekrar farklı bir karakterle oynayabiliyoruz. Örneğin Plains of Rohan level’ini ilk olarak Aragorn ile bitirip, daha sonra Legolas ve son olarak da aynı bölümü Gimli ile oynayabiliriz. Oyunda yüksek level'lara ulaşmamız, gizli level'lar, gizli oynanabilir karakterler ve fotoğraf galerileri gibi değişik bonusları açıyor.

Lord Of The Rings: Two Towers, PS2'mizi süslemesi gereken oyunlardan birisi. Açıkçası Tolkien’in yarattığı dünyada gezinmek ve Orc avlamak oldukça eğlenceli, yani oyun hem oynanış bakımından hem de konsept olarak oldukça sıkı. Eğer Fellowship of the Ring ile hayal kırıklığı yaşadıysanız emin olun Two Towers'da aradığınızı bulacaksınız...
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla

“Lord Of The Rings Two Towers” sayfasına dön