Gondolinin düşüşü

Ana kitaplar dışındaki orta dünya kitapları hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Círdan
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 300
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Falas
Irk: Elf
Ülke: Lindon

Gondolinin düşüşü

Mesaj gönderen Círdan »

Resim
Gondolin'in Düşüşü (The Fall of Gondolin) Büyük Masalların üçüncü bölümünün bağımsız bir yayını ve Húrin'in Çocukları (2007) ve Beren ve Lúthien (2017) 'in halefidir. Ayrıca, “Büyük Masallar” ın sonuncusu ile ilgili bir bölüm içermektedir: Eärendel'in Öyküsü.
Öncesinde : Beren ve Lúthien


Detaylar
Gondolin'in Düşüşü Büyük Masalların üçüncüsüdür, ancak J.R.R. Tolkien 'in ilk yazdığı ve masallardan en tamamlanmış olan ikincisidir. (Húrin'in Çocukları'ndan sonra).

Gondolin'in Düşüşü, daha önce basılan Kayıp Öyküler Kitabı İkinci Bölüm'deki orjinal versiyonunu, Tolkien'in hikayedeki en eski metni olan bitmemiş bir takip hikayesi Turlin ve Gondolin Sürgünleri'nin kısa bir parçasını, Mitoloji Eskizinde ve Qenta Nolderinwa'da anlatıldığı gibi, Tuor ve Gondolin'in Düşüşü (daha önce Bitmemiş Öyküler 'de yayınlanan son yazı) ve son el yazması ile ilgili mektuplar ve notları içermektedir. Sonunda, Doriath ve Gondolin sürgünlerinin Eärendel'in büyük öyküsüne nasıl öncülük ettiğini anlatan sonuç bölümü bulunur. Bunu Mitoloji Eskizinin Sonucu ve Quenta Noldorinwa'nın Sonucu başlıklı bölümler takip eder.

Bu önemli Birinci Çağ olayını kapsayan daha önceki kaynaklar, Kayıp Öyküler Kitabı İkinci Bölüm'deki Gondolin'in Düşüşü bölümü ve Silmarillion 'daki Tuor ve Gondolin'in Düşüşü bölümleridir. Her ikisi de, elf şehri Gondolin 'in kuruluşunu (Turgon ve halkı tarafından gizlice inşa edilmiştir), Edain prensi Tuor 'un gelişini, Turgon'un yeğeni Maeglin tarafından şehrin Morgoth 'a ele verilişini, ve ardından Morgoth'un orduları tarafından yok edilmesini anlatmaktadır. Ayrıca tamamlanmamış ve yayımlanmamış 130 satırdan oluşan bir şiir de vardır: Gondolin'in Düşüşü Şarkısı (The Lay of the Fall of Gondolin)


Kayıp Öyküler bölümü, Silmarillion’dan daha derine inerek , Tuor ve Ecthelion ’un savaştaki özelliklerini ayrıntılı olarak anlatır ve Gondolindrim Haneleri nin (Houses of Gondolindrim) her liderinden bahseder.
Resim
Cevapla

“Diğer Orta Dünya Kitapları” sayfasına dön