Kitap özeti

Hurinin çocukları kitabı hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Kitap özeti

Mesaj gönderen Glorfindel »

Özet
Christopher Tolkien :

"Yüzüklerin Efendisi'nden çok zaman önce Orta Dünya masalları var ve bu kitapta anlatılan hikaye, Kuzey'deki Gri Limanlar'ın ötesine geçen Ağaçsakal'ın bir zamanlar yürüdüğü, ancak dünyanın İlk Çağını sona erdiren büyük felakette boğulan büyük ülkede geçmiştir.

Bu uzak zamanda, ilk Karanlık Lord Morgoth, Kuzey'deki Angband'ın en büyük kalesinde yaşadı. Torino ve kız kardeşi Nienor'un trajedisi, Angband korkusu ve Morgoth'un Elflerin topraklarına ve gizli şehirlerine karşı kazandığı savaşın gölgesinde ortaya çıktı.

Onların kısa ve tutkulu yaşamları, Morgoth'un onlara meydan okumaya ve yüzünü kızdırmaya cesaret eden Hurin'in çocukları olarak taşıdığı temel nefret tarafından egemen oldu. Onlara karşı müthiş bir hizmetkar olan Glaurung'u devasa kanatsız bir ateş ejderhası şeklinde güçlü bir ruh olarak gönderdi. Acımasız fetih ve uçuş, orman saklanma yerleri ve arayışı, umutları azaltma direnişiyle ilgili olarak, Tanrı ve Ejder'in mitolojik insanları korkuyla açıkça ifade ediyorlar. Sardonik ve alaycı Glaurung, Túrin ve Nienor'un kaderlerini, diyabetik kurnaz ve serseri yalanlarla manipüle etti ve Morgoth'un laneti gerçekleşti.

Bu hikayenin ilk versiyonlarını J.R.R. Tolkien, Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda ve sonraki zamanlarda; fakat uzun zaman sonra, Yüzüklerin Efendisi bittiğinde, onu yeniden yazdı ve onu, gerekçeli ve karakterli karmaşıklıklarda genişletti: daha sonra Orta Dünya'daki çalışmalarında baskın bir hikaye haline geldi. Fakat onu final ve bitmiş forma getiremedi. Bu kitapta, el yazmaları üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra, herhangi bir editör buluşu olmadan tutarlı bir anlatı oluşturmaya çalıştım."
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla

“Hurinin Çocukları” sayfasına dön