Silmarillion kitabı hakkında genel bilgiler

Silmarillion kitabı hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Círdan
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 300
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Falas
Irk: Elf
Ülke: Lindon

Silmarillion kitabı hakkında genel bilgiler

Mesaj gönderen Círdan »

Resim
Silmarillion (The Silmarillion) J.R.R. Tolkien'in bilim kurgu yazarı Guy Gavriel Kay 'ın da yardımıyla oğlu Christopher Tolkien tarafından ölümünden sonra düzenlenerek yayınlanan eseridir. Orta Dünya 'nın antik tarihi, Birinci Çağ ve Númenor Krallığının çöküşünü anlatmaktadır.
İçerik
Silmarillion beş bölümden oluşur:

Ainulindalë (The Ainulindalë) - Eä (Tolkien'in evreni) ve Ainur 'un Eru Ilúvatar tarafından yaratılması ve Melkor 'un kötülüğünün başlaması.
Valaquenta (The Valaquenta) - Doğa üstü varlıklar olan Valar ve Maiar 'ın anlatımı.
Quenta Silmarillion (The Quenta Silmarillion) - Koleksiyonun büyük bölümünü oluşturan, Birinci Çağ öncesi ve sırasındaki olayların tarihi.
Akallabêth (The Akallabêth) - İkinci Çağ tarihi.
Güç Yüzükleri ve Üçüncü Çağ'a Dair
Bu beş bölümden oluşan çalışma, Elflerden Çeviriler olarak da bilinmektedir.

Bu beş bölüm başlangıçta ayrı eserlerdi, ancak yaşlı Tolkien'in birlikte yayınlanmaları konusundaki açık dileği buydu. Ek olarak, kitap, Maeglin'in öyküsü gibi orijinal metnin bir parçası olmayan diğer birçok belgenin bazı bölümlerini içerir. Akallabêth ile birlikte Güç Yüzükleri ve Üçüncü Çağ, Silmarillion'un geri kalanından tamamen ayrı ve bağımsızdır.

Silmarillion, Bitmemiş Öyküler ve Orta Dünya Tarihi serileri gibi, Tolkien'in ölümünden sonra yayınlanan diğer eserleri ile birlikte, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi 'nin gerçekleştiği evreni tanımlayan kapsamlı ancak biraz eksik bir anlatı oluşturur. Silmarillion, Finlandiya Kalevala, İzlanda sagası, İncil, Yunan mitolojisi, Birinci Dünya Savaşı ve Kelt efsaneleri dahil olmak üzere birçok antik, ortaçağ ve modern kaynaktan ilham alan çok çeşitli temaları inceleyen karmaşık bir eserdir. Örneğin, yüce varlığın adı Ilúvatar (Herkesin Babası) Fin mitolojisinden açıkça ödünç alınmıştır. Ainulindalë 'nin antik stili ve gravitaları Eski Ahid'inkine benzemektedir. Númenor 'un ada uygarlığı Atlantis'i andırmaktadır - Elfçe bir türetme yapmış olmasına rağmen, Tolkien'in o topraklara verdiği isimlerden biri Atalantë'dir. Dört Büyük Masal'ı özetleyen kitaptaki dikkat çekici hikayelerden bazıları:

"Beren ve Lúthien'e Dair" (Of Beren and Lúthien)
"Túrin Turambar'a Dair" (Of Túrin Turambar)
"Tuor'a ve Gondolin'in Düşüşü'ne Dair" (Of Tuor and the Fall of Gondolin)
"Eärendil'in Yolculuğu ve Gazap Savaşı'na Dair" (Of the Voyage of Eärendil and the War of Wrath)

Kitap ülkemizde İthaki Yayınları tarafından yayınlanmakta olup, tüm hikayeler birleştirilmiş olarak 2. hamur kağıda ciltsiz, 14x21 cm ebatlarında ve 689 sayfa olarak satışa sunulmaktadır.

Metnin Gelişimi
Silmarillion hikayelerinin ilk taslakları, Tolkien'in bir 'Mitolojik Kroki' yazdığı 1925 yılına kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte, karakter ve temalar için kavramlar, 1917'den daha önceki bir mitoloji için geliştirildi. Daha sonra I. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da görev yapan bir İngiliz subay olan Tolkien, yaralanması sonucu bir askeri sahra hastanesine yatırıldı. O dönem, yeni ortaya çıkan öyküler koleksiyonuna “Kayıp Öyküler Kitabı ” (The Book of Lost Tales) adını verdi. Bu hikayeler, İngiliz tarihinin ve kültürünün kökenlerini açıklamaya yönelik bir İngiliz mitolojisinden oluşturmuştur. (Yunan mitolojisinin Yunan tarihinin ve kültürünün kökenlerini açıkladığı gibi). Savaştan yıllar sonra, Hobbit 'in başarısı ile cesaretlendirilen Tolkien, Silmarillion'un eksik ama daha gelişmiş bir versiyonunu yayıncısına sundu. Ancak işi gizemli ve "çok Kelt" olarak nitelendirerek reddettiler. Yayıncı George Allen & Unwin, bunun yerine Tolkien'den, (sonradan en önemli romanı olacak olan Yüzüklerin Efendisi) Hobbit'e bir devam kitabı yazmasını istedi. Ancak Tolkien hiçbir zaman Silmarillion'dan vazgeçmedi ve çalışmalarının en önemlisi olarak gördü. Masallarında Orta Dünya 'nın oluşumunu, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nde anlatılan olayları gördü. Yüzüklerin Efendisi'ni tamamladıktan sonra Silmarillion'un çalışmalarını yeniledi ancak sonunda Yüzüklerin Efendisi'nde gösterilen olaylar ve karakterlerle daha yakından ilişkilendirilen diğer metinlere döndü. 1973'teki yaşamının sonuna yaklaşan Tolkien, kozmolojiyi ve bununla ilgili mitleri büyük ölçüde revize etmeye başladı, ancak çok fazla ilerleme kaydetmedi.

Tolkien'in Ölümünden Sonra
Babasının ölümünden birkaç yıl sonra Christopher Tolkien, o sırada babasının niyetlerine en iyi şekilde yaklaştığını hisseden bir Silmarillion anlatımı hazırladı. Orta Dünya Tarihi ’nde açıklandığı gibi, Christopher öyküleri için mümkün olan yerlerde LOTR sonrası çalışmalara dayanarak, ancak temelde babasının yazmayı planladığı ama imkan bulamadığı 1917’deki Kayıp Masallar Kitabı ’nın sonuna kadar ulaşan pek çok kaynaktan yararlanmıştır. Daha sonra "Quenta Silmarillion" un zorluk çıkaran sonraki bazı bölümlerinde, pratik olarak sıfırdan bir anlatı inşa etmek için Guy Gavriel Kay ile çalıştı. Şecere, haritalar, bir dizin ve ilk yayınlanan Elfçe kelime listesi 1977'de yayınlandı. Christopher'ın yayınlanan eseri nasıl derlediğine dair kapsamlı açıklamaları nedeniyle, Silmarillion'un çoğu fanatik hayranları tarafından tartışıldı. Christopher 'ın görevi, ölümü sırasında babasının metinlerinin durumu göz önüne alındığında genellikle çok zor olarak kabul edilir: bazı eleştirel metinler artık Tolkien ailesinin mülkiyetinde değildi ve Christopher'ın görevi onu malzemenin çoğunu atmaya zorladı. Christopher, Orta Dünya Tarihi 'nin sonraki sayılarında, yayınlanan versiyonla uyuşmayan birçok farklı fikri ortaya koymaktadır. Christopher Tolkien, daha fazla zaman geçirmiş ve tüm metinlere erişebilmiş olsaydı, oldukça farklı bir eser üretebileceğini ileri sürdü. Ancak babasının okuyucularından ve yayıncılarından mümkün olan en kısa sürede yayınlanabilecek bir şey üretme konusundaki ciddi baskı ve talep onu zorladı. Bununla birlikte, Christopher'in sonuç bölümü dışında neredeyse tamamen babasının kendi sözleriyle ifade ettiği Silmarillion'u “yazdığını” düşünmek ciddi bir yanlış anlamadır.

Silmarion'da yayınlanan materyallerin bazıları J.R.R. Tolkien 'in otantik fikirlerinin dışında Guy Kay tarafından icat edilmiş ve etkilenmiştir. Doriath Harabesi (Of The Ruin of Doriath) Guy Kay tarafından en çok revizyon yapılan kısımdır. Christopher Tolkien 'in sonraki kitaplarında hangi kısımların icat edildiği ve J.R.R. Tolkien 'in gerçek orijinal hikayeleri ve fikirleri açıklanmaktadır. Christopher daha sonra Silmarillion'daki büyük "manipülasyon" için pişmanlık duymuştur.


"Bu hikaye hafifçe veya kolayca düşünülmedi, alternatif kavramlar arasında uzun süren deneyimlerin sonucuydu. Bu çalışmada Guy Kay büyük bir rol aldı ve sonunda yazdığım bölüm onunla yaptığım tartışmalara çok şey borçlu. Babamın kendi yazısının diğer “manipülasyonlarından” farklı bir düzende bir adım atıldığı açıktı ve kitaptaki Gondolin Düşüşü hikayesinde bile Babam asla geri dönmedi, anlatıya köklü değişiklikler getirmeden bir şeyler yapılabilecekti. O sırada, Doriath Harabesi hikayesinde öngörüldüğü gibi 'Silmarillion'la radikal bir şekilde uyumsuz olan unsurların olduğu ve burada kaçınılmaz bir seçim olduğu anlaşılıyordu: hiyayeyi değiştirmek için ya bu anlayışı terk etmek ya da başka bir şey yapmak gerekiyordu. Şimdi bunun yanlış bir görüş olduğunu ve şüphesiz ki zorlukların editör işlevinin sınırlarını aşmadan ortaya çıkabileceğini ve üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum."
—Christopher Tolkien
"Yayınlanmayan metin ve notlarda yer alan birkaç ayrıntı dışında, babamın Doriath'ın yıkıntıları konusunda yazdığı her şey şimdi ortaya konmuştur (...) Bu materyallerin anlatılanlarla karşılaştırılması durumunda Silmarillion'da, bu ikincinin temelde değiştirildiği, belli temel özelliklerde, babamın kendi yazılarındaki otoritesinin hiçbir şekilde bulunmadığı bir biçimde değiştiği görülmektedir."
—Christopher Tolkien
Beren ve Lúthien ’de Christopher Tolkien, hikayeye geri döndü ve babasının bununla ilgili orijinal planlarının çoğunu ve babasının, Cüce düşmanın (ve müttefiklerini), Quenta Noldorinwa ’da anlatılan Melian Kuşağı ’ndan nasıl geçtiğini açıkladı.

Guy Gavriel Kay'ın (ve Christopher Tolkien'in) icat ettiği ya da kaldırdığı hikayeyle ilgili diğer konular da Orta Dünya Tarihçesi'nde tartışılmıştır. Thingol 'un sarayında katledilmesi ve:


"Silmarillion'da ortaya çıkan hikayede, Hurin ile Nargothrond'a giden haydutlar ortadan kaldırıldı (Mîm 'in laneti idi) ve Húrin ’in Nargothrond ’dan aldığı tek hazine Nauglamîr ’di. (Cüceler tarafından Finrod Felagund için yapıldığı ve Nargothrond'un tüm tehlikelerinden en çok ödülü aldığı için buradaydı.) Húrin , Menegroth 'taki Melian 'la olan karşılaşmasında Morgoth'tan esinlenilen sanrılardan kurtuldu. Silmaril'i Nauglamîr'e yerleştiren cüceler zaten Menegroth'taydı, başka işlerle uğraşıyorlardı ve Thingol'u yenen onlardı; O sırada Melian'ın gücü Neldoreth ve bölgeden çekilmişti ve Doriath 'ı korumasız bırakarak Orta Dünya'dan kayboldu. Sarn Athrad 'daki cücelerin pusu ve yıkımı (Babamın Beren'in ordusu olmadığını söylediği 1963 tarihli mektubu s. 353 'ü takip ederek) tekrar Beren ve Yeşil Elflere verildi ve aynı kaynaktan Ent ler, 'Ağaç Çobanları' tanıtıldı."
—Christopher Tolkien
Beren ve Lúthien, orijinal hikayenin çoğunu, J.R.R. Tolkien başlangıçta tasarladığı şekilde Menegroth (Bin Mağaralar) dışında bir kurt avı sırasında, içerideki altın madeninde çalıştırılmak için alınan cücelerle yapılan savaşlardan sonra, Thingol'un ölümünü gündeme getirdiği gibi, eski haline getirdi.

Doriath Harabesi bölümündeki “icat edilmiş” öyküyle (ancak daha sonra kaynaklar tarafından düzeltildi) ilgili diğer konular arasında Hurin'in ölümünün doğası ve Nauglamir’in tarihi yer almaktadır. (hoarde'den ziyade Nargothrond'dan alınmayan hazineden yapılmıştır).


1980'lerde ve 1990'larda, Christopher Tolkien, babasının Orta Dünya ile ilgili yazılarının çoğunu 12 ciltlik Orta Dünya Tarihi dizisi olarak yayınladı.

Kaynak materyale ve Yüzüklerin Efendisi'nin birkaç bölümünün önceki taslaklarına ek olarak, bu kitaplar Silmarillion'da yayınlanan orijinal materyale büyük ölçüde yayılır fakat çoğu durumda ondan ayrılır. Bunun nedenlerinden biri, Christopher Tolkien'in metnin çelişkili versiyonları arasında seçim yapmak zorunda olduğu yerlerde, yayına hazırlanmak için Silmarillion'u yoğun şekilde düzenlemiş olmasıdır. J.R.R. Tolkien ayrıca anlatı biçimine dönüşmemiş olan mitolojideki radikal dönüşümler için düşüncelerinin çerçevesini çizmişti. Bu sonraki kitaplar aynı zamanda Silmarillion'da Tolkien'in hangi kısımlarının diğerlerinden daha fazla geliştiğini ortaya koymaktadır.
Resim
Cevapla

“Silmarillion” sayfasına dön