Kitap özeti

Yüzüklerin efendisi kralın dönüşü kitabı hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Kitap özeti

Mesaj gönderen Glorfindel »

Kitap V - Yüzük Savaşı
Hikaye, Gandalf'ın Gondor'un komutanı Denethor 'a haber vermesiyle başlar. Gandalf, servis görevine giren Pippin 'i de beraberinde getirir. Aragorn , cesareti ve liderliği ile kendine layık bir yönetici olduğunu kanıtlamıştır. Şimdi ölü olan, ancak Ölülerin Patikaları olarak bilinen yerde, kendi itaatsizlikleri nedeniyle ortaya konan bir lanete sıkışıp kalmış, kaybedilen bir insan ordusunu bulmaya mahkumdur. Kardeşlikten geriye kalanlar, Pelennor Çayırları Savaşı ile sonuçlanan savaşta, Gondor'un başkenti Minas Tirith 'in savunmasında Gondor ve Rohan güçlerini yönetir. Savaşta hayatta kalmayı başarabilen karakterler, Aragorn tarafından, kısmen Sauron'un diğer sınırlarını savunmaktan alıkoyarak, Frodo ve Sam'in Mordor'dan güvenli bi şekilde geçebilmelerini sağlamak için Mordor'un Kara Kapıları 'na karşı bir intihar saldırısı düzenler. Aragorn'un grubu şimdi, Sauron'un Ağzı ile boş kelime alışverişinde bulundukları Morannon'un Kara Kapıları'nı sarmıştır.

Bölümler
I- Minas Tirith - Gandalf ve Pippin Minas Tirith'e varır; Denethor ile konuşurlar; Pippin görevlinin hizmetine girer.
II- Gri Ortaklığın Geçişi - Aragorn Rohan ve Gondor arasındaki Ölüler Yolundan geçerken , Legolas ve Gimli onu takip eder.
III- Rohan'ın Toplanışı - Rohan savaşa hazırlanır; Merry, kendini Dernhelm diye adlandırdığı bir biniciyle birlikte at üzerinde Minas Tirith'e doğru yola çıkar.
IV- Gondor Kuşatması - Gandalf ve Pippin'e geri dönülür, Minas Tirith kentinin Mordor ordularının saldırısına hazırlıkları anlatılır. Minas Tirith kuşatılır, bölüm Minas Tirith kapısının kırılmasıyla sona erer ve Rohan ordusu nihayet gelir.
V- Rohirrim'in Gelişi - Rohirrim , orada yaşayan, Ghan-buri-Ghan liderliğindeki vahşi adamların yardımı ile Druadan Ormanı 'ndan geçer; ordu Minas Tirith’e gelir.
VI- Pelennor Çayırları Savaşı - Rohan ve Gondor orduları, Pelennor Çayırları Savaşı 'nda açıklandığı gibi Mordor , Rhun ve Harad ordularına karşı savaşır; Merry ve Eowyn birlikte Angmar 'ın cadı kralı Nazgûl şefini öldürürler.
VII- Denethor'un Odun Yığını - Denethor sinirlenir ve Faramir'i canlı canlı yakmaya çalışır (öldüğüne inanır). Ancak Gandalf tarafından kurtarılır. Denethor daha sonra kendini ateşe atar. Denethor'un bir Palantir kullandığını keşfedilir.
VIII- Şifa Evleri - Merry, Faramir, Éowyn ve diğerleri yaralanır ve şifa evlerine yerleştirilir. Aragorn, yaralıları tedavi etmek için kral foyası (kingsfoil) kullanır.
IX- Son Tartışma - Gimli ve Legolas tekrar Merry ve Pippin ile buluşur. Batıdaki liderler bir sonraki eylemleri hakkında görüş alışverişi yapmak üzere bir konsey toplarlar. Kara Kapıda yürümeleri için Mordor'a karşı 7000 adam göndermeye karar verirler.
X- Kara Kapı Açıldı - Gandalf, Aragorn, Gimli, Legolas ve Pippin ile ordu (Merry hariç) Kara Kapı'ya yürür. Sauron'un Ağzı şartları konuşmak için dışarı çıkar ve Frodo'nun hayatta olduğuna dair belirtileri sunar; sonra ayrılır ve Mordor ordusu onlara saldırır.
Kitap VI - Üçüncü Çağın Sonu / Kralın Dönüşü
Bu arada, cesur ve sadık Samwise Gamgee (kısa bir süre için kendisi yüzüğün sahibi olur), uzun zamandır acı çeken Frodo Baggins 'in Mordor'un çorak arazilerinde gezinmesini sağlar. Yolun bir kısmında, bir Ork grubu tarafından yakalanırlar ve kaçmadan önce ork gibi davranmalıdırlar. Yorgun ve yarı canlı olan grup nihayet, Tek Yüzük 'ün Gollum ile birlikte imha edildiği Hüküm Dağı 'na ulaşarak Orta Dünya 'yı Sauron'un gücünden sonsuza dek özgür bırakır. Bu, Frodo yüzüğü son anda imha etmek yerine tutmaya karar verdiğinde olur ve yüzüğü almak için Frodo'ya saldırarak parmağını kıran Gollum, yüzük ile beraber lavın içine düşer. Frodo ve Sam, Gandalf'ın Hüküm Dağı'na gönderdiği devasa kartallar tarafından Morannon'un kara kapılarından kurtarılır. Sauron mağlup edildikten sonra, kara kapılardaki ordular kaçar ve Gondor ve Rohan adamları savaşta galip gelir.

Aragorn, Minas Tirith'te Gondor Kralı olarak tacını takar. Bir dizi vedalaşmadan sonra, Hobbitler eve geri adece Shire 'ı, Saruman (gücünün azaldığı ama nezaketsizliğinin azalmadığı) olduğunu öğrendikleri 'Sharkey'in kontrolünde' bulurlar. Artık sırasıyla Rohan ve Gondor 'un tecrübeli savaşçıları olan Merry ve Pippin, işleri tekrar düzeltmek için liderlik eder ve Shire'ı özgürleştirmek üzere, Saruman'a karşı bir hobbit isyanına öncülük ederler. Zaman geçer. Shire iyileşir, fakat Frodo iyileşmez. Sonunda Frodo, Bilbo Baggins , Gandalf ve Elfler ile birlikte şifa bulmak için Ölümsüz Topraklar 'a doğru yola çıkar. Sam, Merry ve Pippin onların ayrılmalarını izlerler ve sessizce eve dönerler. Sam, karısı Rose ve kızı Elanor tarafından karşılanır. Kitabın son satırında Sam Rose'a şöyle der; "Eh, geri döndüm".

Bölümler
I- Cirith Ungol Kulesi - Sam, Frodo'yu bulmak için Ork kulesine sızar.
II- Gölge Ülkesi - Sam ve Frodo Mordor'a girer; bir Ork grubu tarafından yakalanırlar.
III- Hüküm Dağı - Frodo ve Sam Hüküm Dağı'na varır. Gollum ve Frodo arasındaki yüzük için son savaş.
IV- Cormallen Kırları - Hikaye, Beşinci Bölüm X'ten itibaren devam eden Cormallen Kırlarına geri döner. Kartallar gelir. Muzaffer batı liderleri; Frodo ve Sam Gandalf tarafından kurtarılır; tüm grup Ithilien'de tekrar bir araya gelir.
V- Vekilharç ve Kral - Bölüm, Kara Kapı için ayrılan ordulardan sonra Minas Tirith'teki Şifa Evleri'nde başlar. Éowyn, Faramir'i görmeye götürülür, Merry de ayrıca Minas Tirith'tedir. Daha sonra Aragorn, Gandalf ve dört hobbite sahip orduların gelişini görürler. Gandalf, Gondor Kralı Aragorn'u taçlandırır. Aragorn, Faramir'i Ithilien prensi yapar ve görev yerini korur. Gandalf krallığının topraklarını araştırmak için Aragorn'u Mindolluin Dağı 'na götürür. Yaz gecesi arifesinde Elrond , Galadriel , Arwen ve elfler şehre kuzeyden ulaşır. Aragorn ve Arwen’in düğünü.
VI- Birçok Ayrılış - Grup kuzeye Rohan'a, sonra Isengard'a gider. Burada Gimli ve Legolas Fangorn'dan kuzeye gider. Aragorn krallığına geri döner. Grubun geri kalanı, Isengard'dan yeni çıkan Saruman ve Solucandil ile tanışacakları kuzeye gider. Galadriel ve Lorien elfleri Caradhras geçidinden ayrılır. Hobbitler ve Gandalf daha sonra Rivendell'e gelir.
VII- Zorunlu Eve Dönüş - Hobiler ve Gandalf, Bree'ye kaldıkları Sıçrayan Midilli Hanı'na seyahat ederler ve Butterbur tarafından, uzakta oldukları sırada Bree'de sorun yaşandığı söylenir.
VIII- Shire'ın Yıkılışı - Hobbitler, Bag End'i devralan 'Şef' veya 'Sharkeyı bulmak için Shire'a gelir. Sualtı Savaşı; hobbitler, Saruman ve Solucandil'i Bag End'de bulur. Solucandil Saruman'ı öldürür ve daha sonra hobbit okçusu tarafından öldürülür.
IX- Gri Limanlar - Shire'ın temizlenmesi; birkaç yıl geçer; Sam ve Frodo elfler ve Bilbo'yla buluşur, Shire'dan batıya yolculuk yapılır; Gandalf'la buluştukları Gri Limanlar'a giderler; Merry ve Pippin gelir; Frodo, Bilbo, Gandalf ve elfler batıya doğru yelken açar; Sam, Bag End'de Rose ve kızları Elanor'a geri döner.
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla

“Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü” sayfasına dön