Kitap özeti

Yüzüklerin efendisi iki kule kitabı hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Kitap özeti

Mesaj gönderen Glorfindel »

Kitap III - Isengard Anlaşması
Hobbitler Merry ve Pippin, orkların kendileri Rohan Süvarileri tarafından saldırıya uğradığında kendilerini yakalayan Orklardan kaçmayı başarırlar. Entler denilen ağacımsı devlerle karşılaştıkları Fangorn Ormanı'na giderler. orman genellikle kendi halindedir fakat Saruman'ın fırınlarında ateş yakmak için buradaki ağaçları kesmeye başlaması onları harekete geçirmiştir.

Aragorn , Cüce Gimli ve Merry ve Pippin'i izleyen Elf Legolas , onlara önceki gece orklara saldırdıklarını ve hayatta kalanları bırakmadıklarını söyleyen Rohan Süvarileri ile karşılaşırlar. Bununla birlikte, Yolgezer küçük izleri bulmayı başarır ve bunları takip eder. İlk başta Saruman olduğuna inandıkları, ancak madenlerinde öldüğüne inandıkları büyücü arkadaşları Gandalf olduğu ortaya çıkan beyaz büyücüyle karşılaşırlar. Onlara Moria 'da uçurumun içine düştüğünü, Balrog ile ölümüne savaşını ve yeniden uyanışını anlatır. Bu dört kişi Edoras 'a gider ve Kral Théoden 'i halkının tehlikede olduğuna ikna eder. Bu süreçte, Saruman'ın Grima Solucandil adlı Edoras'taki ajanı şehirden atılır. Daha sonra Aragorn, Gimli ve Legolas savunma kuvvetleri ile Miğfer Dibi 'ne seyahat ederken, Gandalf Erkenbrand 'ın adamlarını takviye olarak getirmek için kuzeye gider. Miğfer Dibi'nde, Saruman tarafından gönderilen Orklar ve İnsanların saldırısına karşı koyarlar ve Gandalf ertesi sabah erken saatlerde Erkenbrand liderliğindeki Batıağıl ordusuyla gelir. Kaçan orklar, yarı-ağaç, yarı-ent yaratıklar Huornlar'ın olduğu ve kaçışın olmadığı ormana koşarlar. Aragorn, Gimli, Legolas, Gandalf ve Rohirric ordusu Saruman'ın Isengard'daki kalesine yönelir.

Orada, Merry ve Pippin ile tekrar bir araya gelirler ve şehri Entler tarafından istila edilmiş şekilde bulurlar.(Entler yakındaki barajı patlatır ve Orthanc'ın merkez kulesini içinde Saruman ile birlikte kuşatırlar). Saruman'a tövbe etme şansı verdikten sonra, Gandalf onu büyücülerden grubundan atar. Solucan dili, Gandalf'a ve onunla birlikte olanlara pencereden bir şey atar. Bunun bir palantír olduğu ortaya çıkar. Dürtüye dayanamayan Pippin, içine bakar ve Sauron ile karşılaşır. Gandalf ve Pippin daha sonra yaklaşmakta olan savaşa hazırlanmak için Minas Tirith 'e yönelir.

Bölümler
I- Boromir'in Ayrılışı - Aragorn, Boromir'in birçok okla vurulduğunu, orkların Merry ve Pippin'i aldıklarını ve hala hayatta olduklarını söyler. Boromir ölür ve cesedi bir 'cenaze teknesinde' dereye indirilir; Aragorn, Legolas ve Gimli, Frodo ve Sam'i takip etmek yerine Merry ve Pippin'i ele geçiren orkları takip etmeye karar verir. Üçü orkları kovalamak için yola koyulur.
II- Rohan Süvarileri - Orkların izini takip ederler ve hobbitlere olanlarla ilgili birkaç ipucu bulurlar. Daha sonra Éomer liderliğindeki bir Rohirrim ile tanışırlar. Éomer onlara orklara saldırdıklarını ve hiçbirinin hayatta kalmadığını söyler. Ork katliamının yapıldığı yerin yakınında kamp yaparlar.
III- Uruk-hai - Bu bölüm, daha önceki zamana dönülerek Saruman'ın ordusundan Ugluk ve Mordor'dan Grishnakh tarafından yönetilen orklar tarafından ele geçirilen Merry ve Pippin’in öyküsünün anlatımı ile başlar. Orkların iki tarafı sürekli tartışır. Orklar Fangorn yakınlarında kamp yapar ve Grishnakh hobbitleri beraberinde götürmek ister. Grishnakh bir okla öldürüldüğünde, hobbitler kaçar. Rohanlılar orklara saldırırken Fangorn Ormanı'na kaçarlar.
IV- Ağaçsakal - Merry ve Pippin, Derndingle'de Ent Divanını toplayan bir ağaç çobanı olan Ağaçsakal ile tanışır. Hobbitler Quickbeam adında başka bir ent ile de tanışır. Üç gün süren görüşmelerin ardından entler toplantıda Isengard'a saldırmaya karar verir.
V- Ak Binici - Bu bölüm, hobbitlerin orklardan ormanın içine kaçtığına dair işaretler keşfeden Aragorn, Legolas ve Gimli'nin hikayesine dayanır. İlk başta Saruman olduğunu varsaydıkları ama Gandalf olduğu ortaya çıkan yaşlı bir adamla tanışırlar. Edoras'a doğru yola çıkarlar.
VI- Altın Salonun Kralı - Dördü Edoras'a varır ve Kral Theoden ile konuşur. Solucan dili şehirden atılır. Theoden Gandalf'a Shadowfax atını verir.
VII- Miğfer Dibi - Aragorn, Legolas ve Gimli, Rohan halkını Saruman ordusunun saldırılarına karşı koruyan, Rohan ordusu ile Miğfer Dibi 'ndedir.
VIII- Isengard'a Giden Yol - Isengard'a giderler ve tahrip edildiğini görürler. Isengard'da Merry ve Pippin'i bulurlar.
IX- Ivır Zıvır - Merry ve Pippin, kentin harabeleri veya "ıvır zıvırları" arasında, Isengard'a nasıl saldırı yaptıklarının hikayesini anlatır.
X- Saruman'ın Sesi - Gandalf onu büyücüler grubundan atıncaya dek, Saruman genellikle Theoden ve diğerlerini ikna etmekte kullandığı çok ikna edici bir sese sahiptir. Solucan dili, Gandalf'ı ıskalayan ve Pippin'in aldığı Orthanc Palantír'ini kuleden fırlatır.
XI- Palantir - Pippin Palantír 'i alır ve Sauron tarafından görülür. Gandalf, Palantír'in kökenini açıklar; Gandalf, Shadowfax'a binerek Minas TirithE gitmek üzere Pippin ile yola çıkar.
Kitap IV - Yüzük Taşıyıcılarının Yolculuğu / Yüzük Doğuya Gider
Frodo ve Sam, Tek Yüzük 'ü yok etmek için Hüküm Dağı 'na ulaşmaya çalışırken Gollum 'un onları takip ettiğini keşfederler. Gollum yüzüğü geri almayı ummaktadır. Sam ondan nefret etmektedir ve onu rahatsız eder, ama Frodo ona acımaktadır. Gollum, onları Mordor'a gizli bir girişe götürme sözü verir ve bir süre için gerçek bir müttefik gibi görünür. İlk önce Gollum'un girmemeye, kesinlikle yakalanacaklarını söylediği ve başka yere gitmeye ikna ettiği Mordor'un Siyah kapısında dururlar. Güneye Ithilien'e yönelirler ve Boromir'in kardeşi Faramir tarafından ele geçirilirler. Faramir, Frodo'dan kardeşinin ölümünü ve yüzüğü imha etme planlarını öğrenir, sonunda onların yoluna devam etmelerini sağlar. Gollum onları, Frodo'yu iğnesi ile zehirleyen büyük bir örümcek benzeri yaratık olan Shelob 'un inine götürür. Sam, görevi tamamlamaya karar verir ve Yüzüğü alır. Ancak, Orklar Frodo'nun cesedini aldığında, onları takip eder ve Frodo'nun ölmediğini, bilinçsiz olduğunu ve şimdi de tutsak olduğunu öğrenir. Kitabın son satırı "Frodo canlıydı ama düşman tarafından ele geçirilmişti".

Bölümler
I- Smeagol'un Ehilleştirilmesi - Sam onu ​​yakaladıktan sonra Gollum Frodo ve Sam’e katılır.
II- Bataklık Geçidi - Ölü Bataklıklar 'dan geçerler.
III- Kara Kapı Kapandı - Mordor'un kapısına ulaşırlar, Gollum onları içeri girmemeye ikna eder ve güneye giderler.
IV- Otlar ve Haşlanmış Tavşana Dair - Güzel ükle Ithilien 'e varırlar. Başlık Gollum'un avladığı ve Sam'in pişirdiği tavşanlara atıfta bulunur; ateşten çıkan duman, Faramir'in önderlik ettiği Gondor'un adamları tarafından görülmelerine neden olur. Bir Southron ordusuna ve bir Oliphaunt 'a yapılan saldırıya tanık olurlar.
V- Batıdaki Pencere - Frodo ve Sam, Faramir'in adamları tarafından yakalanır ve Henneth Annûn 'e giderken gözleri bağlı kalır. Frodo ve Faramir, Boromir'in ölümünü tartışır.
VI- Yasak Havuz - Faramir, Frodo'ya Yasak havuzda Gollum'u bulduğunu gösterir. Frodo onu Faramir'in adamları tarafından vurulmasından kurtarır.
VII- Kavşağa Yolculuk - Frodo, Sam ve Gollum Faramir'den ayrılırlar. Osgiliath ve Minas Morgul arasındaki doğu yolunun kavşağına ve Kara Kapı'dan güney bölgelere giden kuzey-güney yoluna giderler.
VIII- Cirith Ungol'un Merdivenleri - Minas Morgul'dan ayrılan bir orduya tanık olurlar.
IX- Shelob'un İni -Örümcek Shelob ile karşı karşya gelirler.
X- Usta Samwise’ın Seçimleri - Frodo orklar tarafından yakalanır. Sam, onun hakkında konuşan orkları dinler, bu şekilde hala hayatta olduğunu öğrenir (Shelob'un Frodo'yu öldürdüğünü düşünmüştür).
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla

“Yüzüklerin Efendisi İki Kule” sayfasına dön