Kitap özeti

Yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği kitabı hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Círdan
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 300
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Falas
Irk: Elf
Ülke: Lindon

Kitap özeti

Mesaj gönderen Círdan »

Kitap I - İlk Yolculuk / Yüzük Bulunur
İlk olarak maceraya zemin hazırlanır ve Karanlık Lord Sauron'un kölelerinden kaçmak için Shire'daki evinden kaçışını izler. Sauron diğer ondokuz yüzük taşıyısını ve Orta Dünya 'nın üç ana ırkını - Elfler, İnsanlar ve Cüceler- kontrol etmesini sağlayacak olan Tek Yüzük'ü aramaktadır. Tek yüzük,kendisini farkında olmadan dünya üzerindeki egemenlik mücadelesinin ortasında bulan Frodo tarafından miras alınmıştır.

Kitabın ilk bölümü Yüzüklerin Efendisine göre daha bir çocuk hikayesi olan Hobbit'ten oldukça sonra, Bilbo'nun 111. ve aynı zamanda Frodo'nun 33. doğum gününü kutladığı doğum günü partisi ile başlar. Partide Bilbo konuşmasından sonra herkesin şaşırmasına neden olur. Frodo daha sonra kendini görünmez yapmak için kullandığı yüzüğü ve bazı daha karanlık güçlerini öğrenir. Büyücü Gandalf'ın tavsiyesine kulak veren Frodo, evinden ayrılarak yüzüğü de yanına alır. Sauron'a karşı güvende olacağı ve yüzük hakkında ne yapılacağına karar verme konusunda kendisinden daha akıllı olanların olduğu Rivendell 'e ulaşmayı ummaktadır. Yolculuğuna üç hobbit arkadaşı Peregrin Took , Meriadoc Brandybuck ve Samwise Gamgee eşlik eder; genellikle Merry, Pippin ve Sam olarak anılırlar. Başından itibaren Sauron'a hizmet eden Yüzük Tayfları (Kara Süvariler) tarafından takip edilmektedirler. Yolda bu tehlikelerden ve diğer tehlikelerden bir şekilde kaçarken diğer ilginç karakterlerle karşılaşırlar (örneğin, Tom Bombadil ) ve sonunda Gandalf ’ın bir başka arkadaşı olan Yolgezer ’le buluştukları yer olan Bree ’ye gelirler. Frodo, Fırtınabaşı tepesinde Nazgûl lideri tarafından bir 'Morgul kılıcı ' ile yaralanır ve yolculuğun geri kalanında hastalanır. Ayrıca bir önceki kitap olan Hobbit'te taşa dönüştürülmüş trolleri de geçerler.

Bölümler
I- Beklenen Bir Parti - Bilbo ve Frodo'nun Doğum Günü Partisi 'nin detayları anlatılır. Bölüm Bilbo'nun Shire'dan ayrılışı ile sona erer.
II- Geçmişin Gölgesi - Gandalf, Frodo'ya yüzüğün gerçek doğasını ve bunun Mordor'a nasıl götürülmesi ve imha edilmesi gerektiğini söyler. Pencereden dinleyen Sam'e Frodo'ya eşlik etmesi söylenir.
III- Üçlü Ortaklık - Frodo Bag End'i satar ve resmen Buckland'daki Bucklebury'nin ötesindeki alanda Crickhollow'da bir eve taşınacaktır; Aslında çok fazla telaşa yol açmadan kaybolmayı planlar. Frodo, Sam ve Pippin, Shire’ın Buckland’a doğru Güney Farthing’inden yola çıkarlar ve kara bir süvari ile karşılaşırlar. Ayrıca orman elfi Gildor ve diğer orman elfleri yle tanışırlar.
IV- Mantarlara Giden Kısa Yol - Kısa bir mola verdiklerinde Çiftçi Maggot ile tanışırlar ve onlara değerli mantarlarından verir. Merry sonunda onlara katılır.
V- Maskelenmemiş Bir Komplo - Frodo'nun Crickhollow'daki yeni evinde gerçekleşir. Başlık, Frodo'nun Merry ve Pippin'e, daha önce bilmediğine inandığı görevini anlatması ve onlarında ona her şeyi bildiklerini anlatmaları konusuna atıfta bulunmaktadır. Ayrıca Fatty Bolger ile tanışırlar. Frodo, ertesi günü Yaşlı Ormanın içinden ayrılmaya karar verir, yolda seyahat etmek yerine beklenmedik bir yöndür.
VI- Yaşlı Orman - Bundan kaçınmaya çalışsalar da, hobbitler kaybolur ve "tüm ahşabın en tuhaf kısmı" olan Withywindle Nehri'ne giderler. Merry ve Pippin, Yaşlı Adam Söğüt'ün içinde kapana kısılır ve yalnızca Tom Bombadil geldiğinde serbest bırakılırlar.
VII- Tom Bombadil'in Evinde - Tom hobbitler hakkında çok şey bilmektedir ve hatta yüzüğü takar ancak yüzüğün onun üzerinde hiçbir etkisi yoktur, onu görünmez bile yapmaz. Frodo işe yaradığını görmek için yüzüğü parmağına takar fakat Tom Bombadil yine de Frodo'yu görebilir.
VIII- Höyük Yaylalarındaki Sis - Höyük Yaylaları boyunca seyehat eden hobbitler, Tom Bombadil tarafından tekrar kurtarıldıkları Höyük Adamları tarafından hapsedilir. Tepelerin birinin altındaki hazineden hobbitlere bıçaklar verilir.
IX- Sıçrayan Midilli'nin Tabelasında - Hobbitler, Frodo'nun sahte bir isim olan Underhill'i kullandığı Bree 'deki Sıçrayan Midilli Hanı na ulaşır. Daha sonra, masadaki bir şarkıyı söyledikten sonra tökezler ve yanlışlıkla yüzük parmağına girer, kaybolur ve bu da bir kargaşaya neden olur.
X- Yolgezer - İlk başta tehditkar görünen Yolgezer, arkadaş canlısı olur. Hancı Butterbur, sonradan Frodo'ya Gandalf'tan bir mektup verir ve bu mektupta Yolgezer'in gerçek adının Aragorn olduğu ve Gandalf'ın bir arkadaşı olduğu yazmaktadır.
XI- Karanlıkta Bir Bıçak - Kara Süvariler gece han geldiklerinde hobbitler Yolgezer ile birlikte atları bıraktıktan sonra yaya olarak Bree'den ayrılırlar. Süvariler hobbitlerin kalmaları gereken yataklara saldırırlar fakat Yolgezer onları başka bir odaya götürmüştür. Bill Ferny'den bir midilli alırlar. Midgewater Bataklıkları ndan geçerler ve Fırtınabaşı'na ulaşırlar. Orada beş kara süvari tarafından saldırıya uğrarlar. Frodo onlardan kaçmak için yüzüğü parmağına takar fakat dokuz Yüzük Tayfı 'nın lideri olan Angmar'ın Cadı Kralı tarafından omzundan bıçaklanır.
XII- Sığlığa Kaçış - Hobbit'te Gandalf tarafından taşa çevrilen Bert, Tom ve William trollerini geçerler. Sonunda Rivendell'e giderken Yüzük Tayflarından kaçması için Frodo'ya beyaz atını veren Rivendellli elf Glorfindel ile tanışırlar. Kara Süvariler sığlıktaki sele yakalanır.
Kitap II - Dokuz Arkadaşın Yolculuğu / Yüzük Güneye Gidiyor
II. kitap Frodo'nun, yüzüğü Mordor 'da yok etmek için Elrond Konseyi 'nde bir plan yapılan Rivendell'de kalması ile başlar. Frodo burada Hobbiton'dan ayrıldığından beri görmediği Bilbo ile karşılaşır. Frodo, dokuz arkadaşıyla Rivendell'den yola çıkar; iki insan, Gondor ülkesinin komutanının oğlu Aragorn ve Boromir; Elf Prensi Legolas ; Frodo'nun eski arkadaşı ve güçlü sihirbaz Gandalf ; Cüce Gimli ; ve Frodo'nun orijinal üç hobbit arkadaşı. Bu Dokuz Yürüyüşçü, Orta Dünya 'nın özgür ırklarını temsil etmek ve Dokuz Kara Süvari ile denge kurmak için seçilir. Ayrıca Bree'den yanlarına aldıkları midilli Bill 'de onlara eşlik eder. Dumanlı Dağlar'ı geçme denemeleri şiddetli kar yağışı nedeniyle başarılı olmaz ve bu nedenle dağların altından şimdi orklar ve güney kapısını koruyan Sudaki Gözcü gibi kötü yaratıklarla dolu eski bir Cüce Krallığı olan Moria'dan geçmek zorunda kalırlar. Moria'dan kaçmadan hemen önce, Gandalf bir Balrog ile savaşırken uçuruma düşer.

Grubun geri kalan sekiz üyesi, Lothlórien 'in elf bölgesinde, Elf kraliçesi Galadriel 'den pek çok olayda daha sonra faydalı olduklarını gösteren hediyeler alır. Lórien'i nehir kıyısında terk ederler, ancak Frodo, yüzüğün bazı üyeler üzerinde, özellikle de Frodo'dan yüzüğü almaya çalışan Boromir üzerinde kötü bir etkiye sahip olduğunu fark etmeye başlar. Bu sırada Frodo, ondan kaçmak için yüzüğü parmağına takar. Daha sonra Boromir, Merry ve Pippin'i savunmaya çalışırken orklar tarafından saldırıya uğrar. Bu kitap, Frodo ve Sam, Mordor'a gizlice ayrılmaları ve Yüzük Kardeşliği'nin sona ermesi ile son bulmaktadır.

Bölümler
I- Birçok Buluşma - Frodo dört günlük bir uykudan uyandıktan sonra, tekrar Gandalf ve Bilbo ile birlikte Gloin , Hobbitler, Elrond ve diğer cüceler ile tanışır.
II- Elrond Konseyi - Birçok kişinin katıldığı bir konseyde Gandalf Saruman 'dan kaçış hikayesini anlatır. Yüzüğün yok edilmesi gerektiğine karar verilir ve Frodo onu Mordor'a götürmeyi teklif eder.
III- Yüzük Güneye Gidiyor - Kardeşliğin dokuz üyesi Hollin 'den güneye seyahat eder, Caradhras dağının üzerinden geçmeye çalışırlar fakat geri dönmek zorunda kalırlar.
IV- Karanlıkta Bir Yolculuk - Önündeki gölde bir yaratıkla uğraşmak zorunda oldukları Moria'nın kapılarına giderler. Gandalf, eninde sonunda doğru şifreyi söyleyerek kapıyı açar. Balin 'in mezarına varırlar.
V- Khazad-dûm Köprüsü - Orklar , troller ve Morgoth 'un Balrog'u tarafından saldırıya uğrarlar, Gandalf ve balrog'un düştüğü Khazad-dûm 'de köprüye doğru ilerlerler.
VI- Lothlórien - Grup Lórien'in elfleriyle buluşur. Elfler isteksizce cüce Gimli'nin geçmesine izin vermeyi kabul eder. Aragorn, Frodo'yu Cerin Amroth tepesine götürür.
VII- Galadriel'in Aynası - Grup Celeborn ve Galadriel ile tanışır. Frodo'ya galadriel'in aynası gösterilir.
VIII- Lórien'e Veda - Elfler onlara pelerin, elf ekmeği ve diğer hediyeler verir; daha sonra Lórien'i Büyük Nehir'den aşağıya doğru teknelerde terk ederler.
IX- Büyük Nehir - Gollum'un bir kütükte onları nehirden aşağıya doğru takip ettiğini fark ederler; Ork Okçular teknelere saldırır. Kanatlı Nazgûl, kardeşliğin teknelerinin üzerinde uçarken görülür ve uçan canavar bir ok atan Legolas tarafından vurulur. Şelaleleri geçmek için nehrin doğu veya batı kıyısında seyahat arasında seçim yapmaları gereken Rauros Şelaleleri 'ne ulaşırlar.
X- Kardeşliğin Bozulması - Parth Galen'in bahçesine varırlar; hala doğuya mı batıya mı gitme seçeneğiyle karşı karşıya kalırlar. Boromir Yüzüğü, ondan kaçmak için karşı koyan Frodo'dan almaya çalışır. Grubun geri kalanı Frodo'yu bulmaya çalışır. Sam, Frodo'yu nehrin yanında bulur ve geçerler, böylece Kardeşlik dağılır ve Hüküm Dağı'na kendi başlarına devam ederler.
Resim
Cevapla

“Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği” sayfasına dön