Christopher Lee

Orta dünya filmlerinde oynayan oyuncular hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Círdan
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 300
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Falas
Irk: Elf
Ülke: Lindon

Christopher Lee

Mesaj gönderen Círdan »

Resim
Christopher Frank Carandini Lee (27 Mayıs 1922 – 7 Haziran 2015), İngiliz aktör, yazar ve şarkıcı. Yaklaşık yetmiş yıla yayılan kariyeri boyunca genellikle mistik ve karanlık rolleri canlandırmıştır.

1957 yapımı The Curse of Frankenstein filminden sonra tanınmaya başlamıştır. Hammer Stüdyoları'nın korku filmlerinde kendine çokça yer bulmuş, uzun kariyerinde çok sayıda film olmasına rağmen özellikle dokuz kez canlandırdığı Kont Drakula karakteriyle ünlenmiş, en fazla takdir edilen Drakula karakteri oyuncularından biri olmayı başarmıştır.

2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, 2002 yapımı Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve 2004 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmlerinde Saruman; 2002 yapımı Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı ve 2005 yapımı Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı filmlerinde Kont Dooku rolleri sinema tarihinde efsaneleşmesini sağlamıştır.

Solunum güçlüğü ve kalp yetmezliği şikayetleri nedeniyle hastaneye kaldırılan Lee, 7 Haziran 2015 sabahı Londra'daki Chelsea ve Westminster Hastanesi'nde 93 yaşında hayatını kaybetti. Aktörün ölüm haberi, eşinin isteği üzerine önce aile üyelerini bilgilendirmek amacıyla basına dört gün sonra duyuruldu.
Resim
Cevapla

“Orta Dünya Film Oyuncuları” sayfasına dön