Film ile kitabı arasındaki farklar

The hobbit smaugun çorak toprakları filmi hakkında her şey.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Glorfindel
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 273
Kayıt: Pzr Şub 07, 2021 3:47 am
Konum: Gondolin
Irk: Elf
Ülke: Rivendell

Film ile kitabı arasındaki farklar

Mesaj gönderen Glorfindel »

Kendisine dokunan kimsede uyuşukluğa neden olan büyülü nehir, uzun baskıda görünse de, tiyatro filminde görünmüyor.
Kitapta, parti Mirkwood'u tek güvenli yoldan geçmek zorundadır. Ondan uzaklaşıyorlar ve bazı dev örümceklerle karşılaşıyorlar. Tüm bu seyahat haftası filmden çıkarıldı.
Kitapta Thorin, ormanda amacını söylemediğinde ayrı ayrı yakalandı ve kendi odasında tutsak tutuldu (iyi tedavi edildi ve beslendi). Diğer cücelere orada olduğu söylenmemişti.
Kitapta elf kralı, görevin amacının Erebor'u yeniden fethetmek olduğunu tahmin etmedi ve Thorin ile bir anlaşma yapmaya çalışmadı.
Kitapta, elf kralı ilk başta diğer cücelerin salonlarında serbestçe dolaşmasına izin verdi, ama sonunda onları, iğrenç ve aşağılayıcı oldukları için her birini kendi hücresine kilitledi.
Kitapta Bilbo, baş muhafız ve uşak Galion uyurken cüceleri varillere sakladı (kapatıldı, açılmadı) ve daha sonra elfler (boş olduğunu düşündükleri) varilleri tuzak kapısından itti ve fıçıların nehre girmesine izin vermek için su kapısında portcullis.
Kitapta portcullis, mağaradan gelen akıntının nehre akmasına izin veren açıklık (su kapısı) boyunca indirilmiş bir ızgaraydı. Filmde portcullis yana sallanan bir tipti ve nehrin dışında olduğu için kimseyi mağaranın içinde tutmazdı.
Kitapta, elf kralının salonlarından (elflerin cücelerin nasıl kaçtığını henüz bilmedikleri) kaçtıktan sonra elflerin peşinde değil ve fıçılar Orman Nehrinden aşağı süzülürken ork saldırısı da olmadı.
Okçu Bard kitapta nehirdeki cücelere rastlamadı; Elfler varilleri yakaladılar ve onları bir sal haline getirdiler, nehirden aşağıya Long Lake'e götürdüler, burada teknelerdeki adamlar onu Lake- Town'a çekti , keşfedilmemiş cüceler hala içeride ve Bilbo (hala yüzüğünü takıyor) görünmez bir şekilde yol alıyorlardı.
Kitapta ne Legolas ne de Tauriel görünmüyor. Tauriel'in karakteri filmler için icat edildi ve Tolkien'in hiçbir yapıtında görünmüyor.
Filmlerde, Peter Jackson Azog'la ilgili hikayeyi büyük ölçüde değiştirdi, Azanulbizar Savaşı'nda hayatta kalmasını sağladı, kolunu Dáin'e kaptırmak yerine Thorin'e kaptırdı ve böylece dizinin üç ana muhalifinden biri olmak için yaşadı. diğer ikisi Sauron ve Smaug'dur).
Kitapta Azog, Dol Guldur'da değil ve Sauron ile Gandalf arasındaki çatışma filmdeki gibi gerçekleşmiyor. Gandalf yakalanmadı ve ikisi arasında doğrudan bire bir yüzleşmenin olup olmadığı bilinmiyor, ancak o sırada Sauron'un azalan gücü düşünüldüğünde pek olası değil. Kitapta Gandalf, Necromancer'ın Sauron olduğunu doğruladığında, Beyaz konseyi Dol Guldur'a saldırmaya ikna ederek Sauron'u geri çekilmeye zorlar. Ancak bu saldırıya hazır olan Sauron, Mordor'a kaçar ve kendisini açıkça ilan eder.
Tolkien'in öykülerinde, Bard the Bowman'ın yalnızca bir çocuğu vardır, Bain adında bir oğlu vardır, ancak kitapta hiç görünmez. Senaryoda Bard'ın Bain ile birlikte üç çocuğu var, ayrıca iki kızı Sigrid ve Tilda var ve üçü de görünüyor.
Romanda, Durin Günü'nde batan güneşin son ışınları , haritadaki runelerin öngördüğü gibi Yalnız Dağ'a açılan gizli kapının anahtar deliğini ortaya koyuyor . Ancak filmde ayın ışığı, güneş battıktan sonra anahtar deliğini ortaya çıkarır.
Filmin doruk noktası, Thorin'in cüceleri ile Yalnız Dağ'ın içindeki Smaug arasındaki ilgili bir savaş. Romanda cüceler ejderhayı hiç görmezler; Ejderhanın inine aşağı indiklerinde, Smaug çoktan gitmiştir (aslında, bilmeseler de, çoktan ölmüştür).
"Glorfindel uzun ve dikti; saçları altın gibi parlıyordu, yüzü adil ve genç, korkusuz ve neşe doluydu; gözleri parlak ve temizdi, sesi müzik gibiydi; kaşının üzerinde bilgelik belirgindi ve eli güçlüydü. İlkdoğanların en güçlülerindendir. Bir Elf Beyi’dir Glorfindel; prensler yetiştiren bir soydan gelir.”
Cevapla

“The Hobbit Smaugun Çorak Toprakları” sayfasına dön